Niezbędnik Nowicjuszki – ‚poplątane z zaplątanym’

W ofercie naszego sklepu posiadamy pełną dostępność różnego rodzaju sznurków. Sznurki te różnią się nie tylko kolorem i grubością ale także rodzajem. Sznurki, które występują w ofercie naszego sklepu to sznurki: woskowane, bawełniane, stapialne, nylonowe, nylonowe metalizowane, satynowe, oraz sznurki wiskozowe idealne do sutaszu.

Sznurki woskowane występują w rozmiarach 0,5mm, 0,8mm, 1mm, 1,5mm, 2mm

Sznurek bawełniany woskowany o grubości. 1mm – doskonale nadaje się na wszystkiego rodzaju tzw. sploty makramowe. Jego grubość pasuje do większości otworów znajdujących się w różnego rodzaju  koralikach, nawet tych w rozmiarze 3~4mm. Wyjątkiem są koraliki z kamieni naturalnych gdyż  posiadają one bardzo małe otwory i najlepiej i najbezpieczniej jest nawlekać je na linkę stalową – ale o linkach w następnym wpisie.

1mmWszystkie sznurki bawełniane woskowane polecamy osobom, które dopiero zaczynają zabawę makramą.  Sznurki te są dość sztywne, więc nawet gdy coś się nam popląta to bez problemu sobie z tym poradzimy. Wszystkie wiązania czy supełki po zawiązaniu nie próbują się rozwiązywać i przesuwać.  Sznurki te nadają się do robienia/plecenia różnych ciekawych splotów i wzorów tych luźnych jak i tych ciasno wiązanych.

Osobiście nie polecam cienkich sznurków przy tzw. większych projektach – (no chyba że tych bardzo delikatnych). do większych polecam sznureczki woskowane bawełniane o gr. 1,5mm lub 2mm

2MM-ZOLTY

Musimy też pamiętać, że im grubszy sznurek tym supełki i wiązania będą większe

Sznurek 2mm bardzo ładnie wygląda jako baza – podstawa bransoletki typu Lil

pol_pl_BAZA-BRANSOLETY-LIL-SZNUREK-ROZANY-1SZT--12863_1

Sznurek nylonowy również idealnie nadaje się do wszystkich rodzajów splotów makramowych. Sznurek nylonowy jest sznureczkiem śliskim i wiotkim dlatego każdy splot czy supełek należy dosyć mocno zacisnąć inaczej wiązanie na pewno się poluzuje. Każdy mocno zaciśnięty supełek sprawi że ukończona bransoletka będzie odpowiednio usztywniona. Dodatkowo sznurek nylonowy jest sznurkiem stapialnym to znaczy że wystarczy ”podgrzane” (zapalniczką) końce bransoletki przycisnąć do reszty splotu i gotowe.  Takie ”niewidzialne” zakończenie wygląda na dokładniejsze i bardziej eleganckie.

SZNUREK-NYLONOWY 1mm

Sznurek nylonowy 1,5mm doskonale nadaje się do splotów makramowych gdyż oczka i supełki  wykonane tym sznurkiem są dokładnie widoczne co umożliwia nam ”wyłapanie” ewentualnych pomyłek.

Sznurek ten występuje w bardzo dużej ilości kolorów a sznurek nylonowy metalizowany dodatkowo ma bardzo ładny połysk.

nylonowy-metalizowany

Nie ukrywam że sznurek ten jest jednym z moich ulubionych sznurków.

Jest też sznurek nylonowy do Shamballa o gr. 0,5mm – sznurek ten nadaje się do bardzo delikatnych splotów makramowych (bardzo lubi się plątać) ale też można go wykorzystać do sutaszu ponieważ bardzo łatwo przechodzi przez oczko w igle a to duży plus zwłaszcza dla niecierpliwych osób :) – wiem coś o tym (‚;’)

 

Nylonowy-do-Shamballa-Czarny-0-5-
Sznurek satynowy  – jak sama nazwa wskazuje jest bardzo miły i delikatny w dotyku, jest błyszczący i posiada bardzo dużą gamę kolorystyczną, ale jest też bardzo wiotki i śliski co utrudnia nam pracę z nim gdyż każdy nie zabezpieczony supełek prawdopodobnie natychmiast się rozwiąże. Sznurek satynowy jest sznurkiem topliwym a to duży plus przy wykańczaniu bransoletki.

Praca z tego rodzajem sznurka jest dość trudna, ale jak już mamy wprawę przy wiązaniu supełków to i z satynowym sobie poradzimy. Dlatego polecam wykonanie najprostszej bransoletki chociaż by po to żeby zobaczyć jak nam się będzie na nim pracowało.

Sznurki satynowe najczęściej występują w rozmiarach 2mm ale można też spotkać w większych i mniejszych rozmiarach

Satynowy-2

Sznurek wiskozowy (płaski) – doskonale nadaje się do sutaszu gdyż jest płaski miękki i delikatny co umożliwia nam oplatanie nim koralików kamieni czy kaboszonów, które zazwyczaj wykorzystujemy do biżuterii sutaszowej.

PEGA-MALINA

Sznurek wiskozowy możemy również wykorzystać do plecenia – ale musimy pamiętać, że jest to sznurek delikatny, który można uszkodzić, zaciągnąć czy nawet popruć więc praca na tym sznurku może stanowić dla nas wyzwanie.

Dobrze jest przed rozpoczęciem pracy z tym sznurkiem zabezpieczyć jego końcówki kawałeczkiem taśmy bezbarwnej. Mimo to i tak musimy pamiętać, że jeśli chcemy aby bransoletka wyglądała efektownie należy obchodzić się z nim delikatnie:)

 

 Sznurek skręcane woskowane – w naszej ofercie znajdziecie te sznurki w rozmiarach 2,2mm 3,2mm, 5mm, 6mm – nazywany też sznurkiem marynarskim, 7mm i 8mm. Sznurki te posiadają piękny splot, bardzo ładnie się prezentują jako bransoletki czy naszyjniki.  Ich minusem jest to że są dosyć śliskie i lubią się rozkręcać przy ich docinaniu. Ale na to też jest sposób. Miejsce w którym chcemy przeciąć należy okręcić kawałeczkiem taśmy bezbarwnej, wtedy na pewno nic nam się nie rozwinie. Praca z nimi jest dość trudna –  ale i z tego rodzajem sznurka można sobie poradzić :)

IMG_6174

.

IMG_6175

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sznurek-2-2mm  sznurek 2,2mm IMG_5702

 

Sznurek-3-2mm  sznurek 3,2mm

 

 

 

 

 

Sznurek-5mm  sznurek 5mm

 

 

 

 

 

Sznurek-6mm  sznurek 6mm

 

 

 

 

 

Sznurek-7mm  sznurek 7mm

 

 

 

 

 

Sznurek-8mm  sznurek 8mm

 

 

 

 

 

 

Niezbędnik Nowicjuszki – ‚poplątane z zaplątanym’
5 (100%) 5 votes